Paslanmaz Çelik

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik bir demir alaşımıdır saf bir demir alışımı değildir. İçirişinde minimum %10.5cr ve en fazla %1.2C elementleri içirmelidir. Paslanmaz çelikte kullanılan Cr elementini en önemli; malzeme yüzeyinde oksit tabakası oluşturması (Cr203) ve böylece ürünlerin oksijenden korunmasını sağlamaktadır. Paslanmaz çelik Cr ve pasivasyon oranı, çeliğim paslanmazlık belirler. Malzeme yüzeyinden oluşan oksit ve tabaka gözle görülmeyecek ölçüde ince su geçirmez.

Paslanmaz Çelik Türleri

  • Ferritik paslanmaz çelik
  • Östenitiik paslanmaz çelik
  • Martenizitik paslanmaz çelik

Ferritik Paslanmaz Çelik

Bu tip paslanmaz çelikler düşük karbon içerirler ve %12-18 arsında Cr içerirler. Orta düzende korozyon saplarlar. Östenik dayanmalar sağlarlar. Östenitik gibi basit şekilde verilmezler. Manyetik özellik gösterirler ve ıssı işlemlerine karşı dayanmaları artırılamaz. Bazı kullanım yerleri: mutfak aletleri, dekoratif ürünler, otomobil şasi parçaları, sıcak su tankları.        

Martenzit Paslanmaz Çelik

Yüksek sıcaklıklarda östenitik yapıya sahip olan ve %Cr miktarı %0,1 ‘den fazla olan paslanmaz çelikleri su verilirse, östenitik yapıyı martenzitik yapıya dönüşür. Martenzitik yapıya dönüşür. Martenzitik yapı mukavemeti ve sertliği yüksek olan bir yapıdır fakat; kırılganlığı nispeten daha fazladır. Fazla sertlik kırılganlığı da doğuracağından, üretim aşamasından tavlama yapılarak sağlamlığı bir miktar düşürülebilir ve dayanıklılığı istediği düzeye getirmek mümkündür. Orta düzeyde korozyon dayanımları vardır, ısı işleme uygulamak, manyetik ve kaynak edilebilme kabiliyetleri düşüktür. Bazı kullanım yerleri: Bıçak ve ameliyat malzemeleri.   

Östenit Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çeliğin içerisine nikel katıldığından, oda sıcaklığından östenitik yapı elde edilmiştir. Oda sıcaklığında sağlanan östenitik yapı araçları, plastik gibi malzemeler plastik malzemelere şekil vermek imkanında östenitik sunar aynı zamanda yüksek dayanıklılık ‘da sağalar. Mekanik dayanımları ısı işlemiyle artırılmaz ancak; soğuk şekil vermeyle de artırılır. Normalde manyetik etkisi olmayan bu tip çelikler, soğuk şekilde verme ile birlikte biraz da olsa manyetik etki kazanır.

İyi kaynak edilmektedir bu özeliği bulunur, hijyeniktirler düşük ısıda darbelere kısmı olarak dayanmaları iyidir. Bazı kullanım yerleri: makine ve imalat sanayi, inşat malzemeleri, mimar malzemeleri, gıda işleme ekipmanları 

Sosyal Medyada Paylaş: