Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

AISI TP Özellikleri Uygulama Alanları
304 Paslanmaz çeliğin en yaygın çeşididir.450° C'ye kadar yüksek oksidasyon mukavemeti sağlar. Gıda, mutfak, mutfak eşyaları, ev eşyaları, otomotiv ve tıp endüstrisinde, evye üretiminde kullanılmaktadır.
304L AISI 304'ün düşük karbonlu versiyonudur. Depolama tankları ve kazanlar için uygunluk gösterir. Genellikle 400° C'nin altındaki sıcaklıklarda kullanılır.
316 İçerdiği molibden sayesinde mukameveti çok yüksektir. 650° C’ye kadar yüksek oksidasyon mukavemeti sağlar. Kimya, petro-kimya ve gıda sanayinde kullanılır. Buhar kazanlarında, mutfaklarda ve cephe kaplamalarında kullanılır.
316L AISI 316'nın düşük karbonlu versiyonudur.  Ancak 450° C'ye kadar yüksek oksidasyon mukavemeti sağlar. Kimya, petro-kimya, gıda endüstrisinde, deniz ve endüstriyel atmosfer şartlarında kullanılmaktadır.
316TI İçerdiği titanyum sayesinde korozyon hassasiyeti oluşmaz. 650° C'ye kadar yüksek sıcaklıklarda sürekli kullanılabilir.. Kimya, petro-kimya, kömür, selüloz, tekstil, reçine ve lastik sanayinde kullanılır.
309/309S 1050° C'ye kadar olan sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir. Kükürtlü ve azotlu gazlara karşı mukavemet gösteririr. Çekme dayanımı ve sürünme özellikleri iyidir Fırın yapımında, ıstıcılarda, sementasyon kutularında ve yüksek sıcaklıkta kullanılacak malzemelerde kullanılır
310/310S AISI 304'e benzerlik gösterse de yüksek sıcaklık malzemesidir. 1200° C'ye kadar kullanılır. Özellikle kaynak kabiliyeti ve korozyon dayanımı yüksektir. Fırın yapımında, buhar kazanlarında, petrol tesislerinde ve boru hatlarında kullanılır.
321 İçerdiği titanyum sayesinde korozyon hassasiyeti oluşmaz. 1000° C'ye kadar yüksek sıcaklıklarda sürekli kullanılabilir. Kaynak kabiliyeti gaz eritme dışındaki yöntemler için çok iyidir. Gıda,içki ve fotoğraf sanayinde kulanılır.Ayrıca kimya endüstrisinde de kullanılır.
430 Temel ferritik paslanmaz çelik kalitesidir. Korozyon dayanımı yeterlidir. Otomotiv sanayinde, mutfak aletlerinde ve dekoratif uygulamalarda kullanılır.
430TI İçerdiği titanyum sayesinde korozyon hassasiyeti oluşmaz. Isı iletkenliği iyidir. Yüksek sıcaklık dayanımı iyidir. Kaynak kabiliyeti orta seviyededir. Sıcak su sistemlerinde, eksoz borularında ve de çamaşır makinlerinde kullanılabilir.

Benzer Ürünler