Paslanmaz çelik seçimi

Paslanmaz çelik seçimi

Paslanmaz çelik seçimi

Paslanmaz çelik birçok sektörde işleri kolaylaştırmak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler uzun ömürlü olmaları ve oldukça kullanışlı yapılara sahip olduklarından birçok sektör tarafından tercih edilmektedir. Paslanmaz çelikler korozyon ve oksitlenmeye karşı aşırı derecede direnç gösterir. Bu ürünlerin korozyona ve oksitlenmeye karşı yüksek derecede direnç göstermeleri paslanma sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Paslanma sorununun ortadan kalkması çeliklerin uzun ömürlerde kullanılmasını sağlayarak kullanıcılarının sürekli ürün değiştirme sonucu oluşmakta olan giderlerin önüne geçer. Bu durum şirketlerin maliyetlerini düşüreceğinden kazanç elde etmeleri kolaylaşır. Günümüzde paslanmaz çelikler işlemleri yerine getirmek ve çeşitli aparatların yapımında kullanılmış olsa da dekoratif amaçlarda da paslanmaz çeliklerden yararlanılır. Bunun başlıca sebebi paslanmaz çeliklerin güzel ve parlak bir görünüme sahip olmasıdır.

Paslanmaz çelikler güzel ve parlak bir görünüme sahip olmaları için üretim aşamalarında çeşitli boyalar ve zımparalama işlemlerinden geçer. Müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda paslanmaz çeliklere özel dekoratif şekiller de kazandırılabilir. Paslanmaz çelik tek tip üretime sahiptir. Bu ürünlerin tek tipte ve çeşitte üretilmesinin yanı sıra kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre çeşitli özellikler kazandırılabilmektedir. Bu özelliklerden en çok paslanmaz çeliklerin boyutu, şekilleri ve renk özellikleri kullanıcılar tarafından belirlenmektedir. Bu özelliklerin alıcılar tarafından belirlenmesi paslanmaz çeliklerin kullanım alanlarının artmasını sağlamaktadır.

Paslanmaz Çelik Hangi Alanlarda Kullanılır?

Paslanmaz çelik kullanmadan önce muhakkak kullanılacak olan bölgenin analiz edilmesi gerekmektedir. Kullanılacak olan bölgenin önceden analiz edilmesi paslanmaz çeliklerden daha çok yararlanılmasını sağlar. Kullanılacak olan bölgenin ısı dereceleri, basınç değerleri ve sıvı ile temas gerektiren yerlere göre paslanmaz çelikler çeşitlere ayrılmaktadır. 150’ den fazla çeşide sahip olan paslanmaz çelikler yukarıda belirtmiş olduğumuz bölgelere göre seçim yapılıp kullanılır.

Paslanmaz çeliklerin 150’ den fazla çeşide sahip olmasına rağmen sektörlerce 15 çeşit daha fazla tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Bunun sebebi de paslanmaz çelik çeşitlerin bazıları sektörler tarafından daha çok kullanılması ve bilinmesidir. Bu türler arasında en bilindik olan paslanmaz çelik çeşitleri, Östenitik paslanmaz çelikler, Ferritik paslanmaz çelikler ve Dublex paslanmaz çeliklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş: