Paslanmaz Çelik (316Ti- 316L)

Paslanmaz Çelik (316Ti- 316L)

Paslanmaz Çelik (316Ti- 316L)

Günümüzde firmaların en çok tercih ettiği ürünler arasında yer alan paslanmaz çelik kendi yüzey tabakasını oluşturabilen bir demir alaşımıdır.  Paslanmaz çeliklerin bize sunmuş olduğu kullanım kolaylığı ve uzun ömürlülüğünden ötürü firmaların tercih seçeneklerinde üst sıralardadır. Korozyon sonucu oluşan aşınmaya karşı direnci bu malzemeyi tercih edilebilirliğini daha da arttırmaktadır. Uzun ömürlü ve korozyona karşı direnci olmasının yanı sıra bu ürünün tercih edilmesinin diğer bir nedeni ise güzel bir görüntüye yani göze hoş gelen bir yapıya sahip olmasıdır. Kullanım alanlarına göre paslanmaz çelikler farklı kalitelerde ve özelliklerde üretilebilmektedirler. Yüksek dereceli sıcaklıklarda olsa bile yapısında değişiklik göstermeyen paslanmaz çelikler, ürünü kullanacakların memnun kalmasını sağlamaktadır. Temel bilgiler vermek gerekirse paslanmaz çelik, birinci dünya savaşından önce 1900’lü yıllarda Avrupalı çelik ustaları tarafından icat edilmiştir. Paslanmaz çelik, günümüze gelene kadar çeşitli aşamalardan geçerek birçok sahada kullanım sağlamıştır.

316Ti Paslanmaz Çelik

316ti paslanmaz çelik kalitesi, 304 kalitede olan paslanmaz çeliğin içerisine nikel ve daha fazla molibden elementinin eklenmesiyle üretilmektedir. Bu elementlerin eklenmesi sayesinde çeliğinin korozyona olan direnci artarak kullanım bölgelerinde oluşan sorunlarda bile özelliklerini koruyarak müşterilerinin memnun kalmasını sağlamaktadır. 316 kalite olan paslanmaz çeliklerin kopma dayanımları 304 kalite çeliklere oranla daha yüksektir. 316Ti paslanmaz çelik kalitesi, 316 paslanmaz çelik kalitesinin içerisine titanyum elementinin eklenmiş halidir. Bu kalitede olan paslanmaz çeliğin kaynak yapılabilirliğinin aksine çok daha iyidir. Dövülebilme işlemi bakımından bu paslanmaz çelik kalitesi düşük bir yatkınlığa sahiptir. İçerisinde bulundurduğu titanyum ve diğer elementler dövülme esnasında kırılabilmektedirler.

316L Paslanmaz Çelik

316l paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin içerisine molibdenin ve nikelin daha fazla konulmasıyla oluşturulmaktadır. Bu kalitenin kimyasal içeriği sayesinde korozyona olan direnci zor koşullar da dahi çok iyidir. Bunun yanı sıra 316 paslanamaz çeliğin kopma dayanımı 304’e göre daha iyidir. İyi bir dövülebilme yatkınlığına ve kaynak yapılabilirliğine sahiptir. Bu malzemenin kullanım alanı oldukça fazladır. Boya endüstrisinde, buhar kazanlarında ve kimya endüstrisinde bu malzeme oldukça sık kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş: