PASLANMAZ ÇELİK (420-430)

PASLANMAZ ÇELİK (420-430)

PASLANMAZ ÇELİK (420-430)

Paslanmaz çelik birçok ortamda kullanılan, aşınmaya sonucu oluşmakta olan korozyona karşı direnci olan özel üretilen malzemedir. Paslanmaz çelik korozyona karşı gösterdiği dirençten ötürü müşteriler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Paslanmaz çelikler, paslanma problemleri göstermediklerin dolayı müşterilerin birçok avantajı elinde bulundurmasına olanak sağlamaktadır. Korozyona direnç göstermeleri bir yana oksitlemeye karşıda yüksek derecede direnç göstermektedir. Birçok ortam ve sektörde kullanımının sağlamasının yanı sıra kullanıldığı bölgelere göre çeşitlilik sunmaktadır. Bunun asıl sebebi paslanmaz çelik kullanılacak olan bölgeye göre özel olarak üretilmesidir.

Birçok sektörde çok fazla şekilde kullanılmasının önemli sebebi paslanmaya karşı direnci olmasından ötürüdür. Bu malzemenin maliyetinin de az olması sebebiyle şirketler tarından çokça tercih edilip kullanılmaktır. Göze güzel gelen ve hoş bir görünüme sahip olan paslanmaz çelik kullanıldığı ortamlara iyi bir görünüm sağlamaktadır. Paslanmaz çeliklerin kullanım amaçlarından biriside göze hoş gelen dekoratif özelliklere sahip olmasıdır. Görsellik yönünden zenginlik sağlayan bu ürünler sağladıkları bu avantajlar sayesinde kullanıcılar tarafından bilinmektedir. Üretimlerinde özel bileşenler kullanıldığı için çok dayanıklıdırlar. Maliyetinin düşük olmasının sebeplerinden birisi de geri dönüştürülebilir maddelerden üretilmesidir.

420 Paslanmaz Çelik

420 kalite paslanmaz çeliklerin üzerinde ışıl işlemlerinin uygulanmasının sonucunda gerilime dayanıklılığı artmaktadır. Normal koşullar içerisinde 420 kalite paslanmaz çeliğin korozyonu ortalama olarak aynıdır. 420 kalite paslanmaz çelikler martensitik grubunda yer almaktadır. Tavlanmış şekilde iş görebilirliği oldukça iyidir. Tavlanmış halindeki bu malzemenin talaşı basit ve kolay kırılmaktadır. Talaşlarında sararma oluşmaz. 420 kalite paslanmaz çelik ısıl işleminin ardından yüksek düzeyde, yüzey sertliklerine çıkabilmektedir. Bu kalitedeki paslanmaz çelikler, makine endüstrilerinde ve gıda üretimlerinde çokça kullanılmaktadır.

430 Paslanmaz Çelik

430 kalite paslanmaz çelik ferretik grubunda yer almaktadır. Karbon oranı az ve krom içerikli bir yapıya sahiptir. Bu kalitenin kaynak yapılabilirliği oldukça az ve sınırlıdır. Bunun yanı sıra 430 kalite paslanmaz çelikler yapılarında molybden ve nikel içermedikleri için 300 serisindeki kalite çeliklere oranda fiyatları daha uygundur. Bu kalitenin kullanıldığı yerlere güzel bir yüzey görünümü sağlamaktadır. Bu kalitenin yapısında nikel olmadığı için mıknatıslanma yapabilmektedirler. X6Cr17 kimya adıyla bilinen bu kalite paslanmaz çelik ısıl işlemi görmez ve 431 kaliteyle sıklıkla karıştırılabilmektedir. Bu kalite parlak yüzey isteyen uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş: