PASLANMAZ ÇELİK ÇEŞİTLERİ (303-316)

PASLANMAZ ÇELİK ÇEŞİTLERİ (303-316)

PASLANMAZ ÇELİK ÇEŞİTLERİ (303-316)

Paslanmaz çelik günümüzde en çok tercih edilen çelik çeşididir. Uzun ömürlülüğü ve kullanım kolaylığından ötürü firmalar bu ürünleri sıklıkla tercih etmektedir. Paslanmaz çeliklerin kullanım alanın fazla olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de korozyona yani aşınmaya karşı dirençli olmalarıdır. Bu ürünün paslanmaya karşı dirençli olmasının yanı sıra tercih edilmesinin başka bir nedeni ise güzel bir görüntüye sahip olmalarıdır.

Firmaların kullanım şartlarına bağlı olarak üretmiş oldukları paslanmaz çelikler müşterilerin istek ve arzularına göre şekillendirme özelikleri kazanılabilir. Paslanmaz çelik çok yüksek derecedeki sıcaklıklarda bile özelliklerini kaybetmedikleri için müşterilerin memnun kalmasını sağlamaktadır. Bu ürünleri kullanmadan önce muhakkak kullanılacak olan bölgelerin analiz edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çeliklerden yüksek derecede verim elde edilemeyebilir.

303 Paslanmaz Çelik

Bu paslanmaz çelik kalitesi çeliğin otomatı olarak isimlendirilir. 303 paslanmaz çelik kalitesi, Östenitik özelliklilerine sahip paslanmazlar arasında işlevsellik açısından diğer gruplara göre daha iyidir. İçerdiği sülfürden dolayı işlene bilirliği çok iyi olan kaliteli bir paslanmaz çeşididir. İçerisinde bulunan sülfür malzemesi korozyona dayanıklılığını düşürmektedir. 303 kaliteli paslanmaz çelik kalitesi 304 paslanmaz çelik kalitesine göre korozyona dayanıklılığı daha düşüktür. 303 Paslanmaz çelik kalitesi özenitik paslanmazlar grubunda yer almaktadır.

Bu kalitenin üretimi diğer kalitelerin üretimine göre daha zordur. 303 kalitede olan paslanmaz çelikler tavlama işlemleri sonucu ortaya çıkar. Tavlama işlemi profesyonel bir şekilde yapılırsa malzemenin işlevselliği ve fiziksel özelliklerinden yüksek düzeyde verimlilik elde edilebilir. Çeşitli ülkelerde üretilmekte olan paslanmaz çeliklerin tavlama teknikleri oldukça düşüktür. Tavlama işleminin kötü yapılmasından ötürü malzemenin çoğunda işleme zorlukları yaşanmaktadır.

316 Paslanmaz Çelik

Bu paslanmaz çelik, 304 paslanmaz çelik kalitesinin içerisine nikel ve daha fazla molibden eklenerek elde edilmektedir. Bu şekilde üretilen kalitenin zorlu şartlarda dahi korozyona dayanımı daha yüksektir. 316 paslanmaz çelik kopma dayanıklılığı 304 kalite paslanmazlar oranla daha iyidir. Genellikle saklama amaçlı kullanılan tankların yapımında ve aşındırmaya sebep olan sıvıların saklama kazanlarında, boya endüstrilerinde, kimya ve petrokimya, madencilik, gıda tesislerinde bu kalite paslanmaz çelik kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş: