Paslanmaz Çelik (630-430F)

Paslanmaz Çelik (630-430F)

Paslanmaz Çelik (630-430F)

Günümüzde sıklıkla tercih edilmekte olan paslanmaz çelikler korozyona dayanımı olan bir metal alaşımdır. Firmaların arzu ve istekleri doğrultusunda üretilmektedir. Bu ürünün tercih edilmesinin en önemli sebebi isminden de anlaşıldığı gibi paslanmaya karşı olan direncidir. Zorlu koşullara karşı gösterdiği dayanıklılık ve göze hoş gelen dekoratif motiflerle kullanıcıların bu ürünü satın almasını sağlamaktadır. Paslanmaz çelikler kullanım alanına göre farklı kalitelerde üretilmektedirler. Farklı alanlar için üretilen bu paslanmaz çelikler günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Paslanmaz çeliklerin bizlere sunmuş olduğu avantajlar oldukça fazladır. Geri dönüştürülebilir ve diğer çeliklere kıyasla fiyat oranının daha makul olmasından ötürü ürünün tercih edilebilirliğini artmaktadır.

Paslanmaz çelikler genellikle tel, boru ve yassı ürün şekillerinde üretilmektedir. 150 farklı türde üretimi bulunmaktadır fakat sadece 15’i yaygın olarak kullanılmaktadır. Paslanmaz çelikler entegre demir tesislerinde üretilmektedir. Paslanmaz çelikleri 4 ana gruba ayırabiliriz. Bunlar Osenitik, Ferritik, Martensitik ve Dublekstir. Paslanmaz çelikler kullanılacak olan bölgeye göre üretilir. Paslanmaz çeliklerden daha iyi bir şekilde yararlanmak için kullanılacak paslanmaz çeliğin uygun kalitede seçilmesi gerekir. Paslanmaz çelik seçilirken dikkat edilmesi gereken faktörlerden en önemlisi sıcaklık değerleridir. Ortamda ki sıcaklık değerine göre paslanmaz çelik seçilmelidir.

630 Paslanmaz Çelik

630 paslanmaz çelik kalitesi dünyada ve ülkemizde oldukça popüler bir üründür. Bu çelik kalitesi nikel ve krom içerdiği için martensitik ve Osenitik gruplarında yer almaktadır. İki grupta da yer almasından dolayı kullanıcılarına birçok kolaylık sağlamaktadır. Osenitik grubu korozyona dayanımı yüksek kalitelere sahip paslanmaz çelik grubudur. 630 kalite paslanmaz çelik bileşimleri sayesinde korozyona dayanımı oldukça fazladır. Martensitik grubunda olmasının sebebi ise ışıl işleminden sonra kendi kendine direnç kazanma özelliğinin bulunmasıdır. İçerisinde bakır bulunduğu için dövülebilme işlemine biraz daha yatkındır. Fakat bu kalite sert bir yapıya sahiptir bu sebeple dövülebilme işlemine pekte uygun değildir.

430F Paslanmaz Çelik

430F paslanmaz çelik kalitesinin bileşenleri arasında kükürt bulunur. Yani içerdiği kükürt sayesinde işlenebilirliği oldukça iyi değerlerdedir. Paslanmaz çelikler arasında işlenebilme alanında 303 paslanmaz çelik kaliteyi geçerek iyi bir işlenebilirliği olduğunu kanıtlamıştır. 430 paslanmaz çelik kalitesinin içerisine kükürt eklenmiş halidir. Fakat içerdiği kükürt korozyona olan direncini düşürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş: