Paslanmaz Çelik Profil

Paslanmaz Çelik Profil

Paslanmaz Çelik Profil

Paslanmaz Çelik Profil Nedir?

Paslanmaz çelik profiller daha çok dekorasyon işlerinde kullanılan çelik türleri arasında yer almaktadır. Kullanımı oldukça sık ve yaygın olarak kullanılan paslanmaz çelik profiller dekorasyon özelliklerini içerisinde barındırdığı için çeşitli sektörlerde kullanımı yaygınlaşmıştır. Birçok kullanım alanına sahip olan paslanmaz çelik profiller üretim aşamasında dikişli olarak üretilmektedir ve satışa sunulmaktadır. Birçok kullanım alanı olan bu profiller içi boş ve köşeli biçimde olarak ikiye ayrılmaktadır.

Paslanmaz çelik profillerin en sık görüldüğü alanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Tekstil sektöründe bulunan giysi askılığı, tezgah ya da cansız mankenlerin üretiminde,
 • Otomotiv sektöründe araç alt yapı oluşturma çalışmalarında,
 • Dekorasyon sektöründe estetik ürünlerin yapım aşamalarında,
 • Mimari alanın hemen her noktasında,
 • Elektronik ve teknoloji alanında bilgisayar ya da elektronik cihaz malzemeleri yapımında,
 • Mobilya sektöründe ayak ve kol yapımında kullanılmaktadır.

Bunlar paslanmaz profillerin kullanıldığı en sık alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat paslanmaz profillerin bunların dışında karşımıza çıktığı pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlara örnek vermek gerekir ise mutfak ve özellikle otel mutfakları gibi yüksek ısıya dayanıklı olması sebebiyle bu ürün sıklıkla tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Paslanmaz profil yalnızca metal çeliklerden oluşan birkaç borulardan oluşmamaktadır. Paslanmaz çelik profiller kare ya da dikdörtgenler şeklinde olup dikişli olarak üretilmektedir. Şekil itibari ile diğer profillere kıyasla bir adım öndedir. Paslanmaz çelik profillerin oluşumu sırasın da şekillendirme çalışmaları yapılarak güzel bir görünüme sahip olarak dekorasyon anlamında da müşterilerine kolaylık sağlamaktadır. İşkembe ya da deri deseni kullanılarak güzel bir görünüme sahip olunan paslanmaz çelik profilleri birçok sektör tarafından tercih edilmektedir. Özellikle fazladan boya ve şekillendirme ihtiyacı gerektirmeyen ve şekillendirme ile birçok sektör tarafından maliyet açısından da yararlı olmaktadır. Bu da genellikle inşaat ve dekorasyon alanlarında daha çok kullanılmaktadır.

‘’Peki paslanmaz çelik profillerinin kullanım avantajları nelerdir?’’ Sorusuna birçok kullanım avantajı saymak mümkündür ancak temel avantajları saymak gerekir ise aşağıdaki sıralamak mümkündür;

 • Dekorasyon alanlarında etkili bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Kaynak yapmaya müsait bir ürün olduğundan kolayca monte edilebilir.
 • Korozyona karşı yüksek direnç sağlayan gelişmiş bir üründür.
 • Parlak bir görünüme sahip olduğundan dekorasyon anlamında avantajlar sağlamaktadır.
 • Uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş: