Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Oldukça geniş bir kullanım alanı bulunan paslanmaz çelik boru ürününü hemen hemen birçok sektörde görmek mümkün. Bu sektörler ürünü mutfak araç gereçlerinde, gemi yapımında, endüstriyel makine yapımında ve araç parçalarında kullanmaktadır. Ayrıca havacılık ve uzay sanayisinde de paslanmaz çelik boru malzemesinin kullanımı mevcuttur. Malzemenin oldukça dayanıklı bir yapısı bulunmasından dolayı malzeme bu tür ürünlerin imalatında sıklıkla tercih edilmektedir.

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Her ne kadar geniş bir kullanım alanı bulunsa da paslanmaz çeliğin kullanılamayacağı alanlarda mevcuttur. Bunu paslanmaz çeliğin kalitesi belirlemektedir. Bu yüzden doğru yerlerde doğru seçimlerin yapılması gereklidir. Örneğin 316 kaliteli bir ürünün ihtiyaç duyacağı bir alana 304 kalitede bir çelik yerleştirmek bizlere yarardan çok zarar verecektir. Aynı şekilde bu durum fazladan maliyette çıkartacaktır. Bu yüzden doğru alana doğru kalitede ürünü yerleştirmek gereklidir. Peki hangi alana hangi çelik kullanılmalıdır? Gibi sorularla karşı karşıyaysanız bu sorununuzu aşağıdan bulunan en çok kullanılan paslanmaz çeliklerin kıyaslaması yazımızla giderebilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Boru Kıyaslaması

  • 303 Paslanmaz Çelik: 303 kalitedeki ürün 304 kalitedekiyle aynı özelliklere sahiptir. Fakat 304’ün 303 ayıran en önemli nokta 303 kalitedekine kükürt eklenmiş olmasıdır. Çeliğin yapısına eklenen kükürt çeliğin işlene bilirliğini arttırmakla beraber talaşın kırılmasını sağlar. Fakat kükürt malzemesinin paslanma direnci düşürmesinden dolayı 303 kalitedeki ürün 304’e oranla daha geridedir.

  • 304 Paslanmaz Çelik: En çok kullanılan çelik ürünüdür. İçerisindesin de %8 nikel ve %18 oranında krom bulunmaktadır. Buda ürünün kalitesini arttırmıştır. Bu nedenle ürün mutfak sektöründe çatal bıçak yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat ürünün dayanım sınırı vardır. Bu nedenle ürünün korozif ortamlarda kullanımı bulunmamaktadır.

  • 304L Paslanmaz Çelik: Karbon oranındaki farklılıklar 304 ile 304L kalitesini birbirinden ayıran en önemli noktadır. 304 oranla 304L çelikte karbon daha az bulunduğundan dolayı ürün korozyona karşı daha etkin mücadele vermektedir.

  • 316 Paslanmaz Çelik: Sıklıkla tercih edilen 316 serisi çelik alt kalitedeki rakiplerine oranla daha kalitelidir. Bu nedenle ürün birçok sektörün vazgeçilmezi konumuna gelmiştir. Ayrıca ürün kendi içerisinde de 316L ve 316Ti olarak ikiye ayrılmıştır.

  • 316L Paslanmaz Çelik: 316 kalitesine oranla yapısında daha az miktarda karbon bulunan 316L serisinde korozyona karşı etkin bir mücadele vardır.

  • 316Ti Paslanmaz Çelik: Yapısında titanyum maddesi bulunduğundan dolayı bu seri “Ti” harflerini almıştır. Ayrıca üründe titanyum bulunması ona aşınmaya karşı dirençli olma özelliğini kazandırmıştır.

  • 310 Paslanmaz Çelik: Yapısında nikel ve krom bulması bu seriye yüksek sıcaklıklara karşı dayanım özelliğini kazandırmıştır.  1000 derecelere kadar dayanabilen bu seri kullanıcılara iyi paslanmama özelliğini de kazandırmıştır.


 

Sosyal Medyada Paylaş: