Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Paslanmaz çelik ürünün normal çeliklere oranla en belirgin özelliği ürünün isminden de anlaşılacağı üzere paslanmaz olmasıdır. Ayrıca ürünün paslanmaz olması onun çevresel etkenlere karşı dayanıklı olmasını sağlamıştır. Bu özellikleriyle ürün birçok sektörde tercih edilip kullanılmıştır. Bu sektörler arasında olan endüstri, inşaat, mimarlık sektörleri paslanmaz çeliği en çok kullananlardır.

Paslanmaz çeliğin paslanmaz özelliğini almasındaki en büyük etken içerisinde var olan kromdur. Ürüne paslanmaz özelliğini veren bu madde oksijenle temas ettiğinde üründe sert bir tabaka oluşturmaktadır. Bu tabaka oldukça sert bir yapıda olduğundan dolayı birçok sektör tercihini bu ürünlerden yana kullanmıştır.

Paslanmaz çelikler çeşitli ve çok yönlü bir üründür. Bu çeşitlilik ürünün popülaritesini arttırmasını sağlamıştır. Genellikle endüstri sektöründe gördüğümüz ürün yakın bir zamanda kimya sektörüne de girmiştir. Bunun olmasındaki en büyük sebep ürünün korozyona karşı etkin mücadele vermesidir. Bunların dışında ürünün serilerinin çeşitli olması yine onun birçok alanda tercih edilmesini sağlamıştır. Bu sektörleri ve kullandıkları ürün çeşitlerini aşağıdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Kullanım Yerleri

304

Temel olarak bu versiyon tercih edilip kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklık değerlerinde yüksek oksidasyon verimliliği sağlayan bu ürün sürtünmelere karşı oldukça etkin performans göstermektedir. Bu özellikleriyle ürün daha çok mutfak, ev, endüstri ve gıda sektöründe tercih edilip kullanılmıştır.

304 L

Düşük karbonlu bir çeşit olan bu ürün daha çok kağıt, sabun ve kimya sektöründe tercih edilmektedir.

309 S

Paslanmaz çelik versiyonları arasında sıcaklığa karşı en etkin performansı sunan bu versiyon yaklaşık 1050 dereceye kadar dayanıklılık sağlamaktadır. Bu yüzden bu versiyon yüksek sıcaklık istenen tüm sistemlerde kullanılmaktadır.

310

309S ürünü kadar sıcaklığa karşı dayanıklı olan bir diğer ürün paslanmaz çelik 310 versiyonu kullanıcılarına 1100 dereceye kadar dayanıklılık özelliği sunmaktadır. Bu özelliğiyle ürün fırın parçalarında sıklıkla tercih edilmektedir.

310 S

310 serisi kadar etkili olan 310 S serisi 310 ile aynı özelliklere sahip olduğundan dolayı aynı ortamlarda kullanılmaktadır.

316

304 ve 321 serisi ürününe oranla 600 sıcaklık derecesine kadar çıkabilmekte olan 316 serisi bu ürün oksidasyon ve asitlere karşı oldukça iyi oranda direnç sağlamaktadır. Yine bu özellikleri ürünü kimya, buhar kazanı, petrol sektöründe kullanılmasını sağlamıştır.

316 L

400 gibi sıcaklık derecelerinde kullanıcılarına etkin performans sunan 316L serisi ürünü düşük karbon kullanılarak üretilmiştir. Kimya, petrol ve nükleer sektöründe bu seri daha sık tercih edilmektedir.

316 Ti

316 kalitesinde titanyum versiyonu olan 316 Ti yüksek sıcaklıklarda oldukça sık tercih edilmektedir. Bu tercih alanlarına kimya, fırın, kazan gibi yerler örnek gösterilebilir.

321

Yüksek sıcaklıklarda en etkin hizmeti sunan 321 serisi ürünü aynı zamanda korozyona karşı da iyi performans göstermektedir. Ürünün bu özellikleri onu egzoz, havacılık sektörü ve kimya sektörü gibi alanlarda kullanılmasını sağlamıştır.

430

Mıknatıslı bir yapıya sahip olan bu ürün kullanıcılarına iyi yüzey görünümü sağlamaktadır. Bu yüzden ürün genellikle parlak yüzey yürütüm işlemlerinde kullanılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş: