Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz Çelik Çeşitleri Nedir?

Paslanmaz çelik yüksek korozyon ve pas oluşumu gibi sorunlara yüksek derecede direnç gösteren, çelik bileşenlerden oluşan ürünlerdir. Paslanmaz çelikler paslanmaya karşı yüksek direnç göstermeleri, birçok şirket tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Birçok şirket tarafından tercih edilen paslanmaz çelikler müşterilerine ve kullanıcılarına birçok kolaylık sağlamaktadır.

Paslanmaz çelik geri dönüştürülebilir olması nedeni ile çevreye zarar vermemektedir. Paslanmaz çelikler hurdalarda bulunan çeliklerin eritilip çeşitli özellikler kazandırılarak birçok çeşidi ile kullanıcılarının beğenisine sunulmaktadır. Paslanmaz çelikler uzun ömürlü olması birçok şirketin kazançlarını arttırmasına yardımcı olmaktadır. Paslanmaz çelikler maliyeti düşük ve ucuz fiyatı ile birçok kullanım alanına sahiptir. Paslanmaz çelikler daha çok inşaat sektöründe kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün yanı sıra paslanmaz çelikler; Gıda endüstrisinde, cerrahi donanımlarda, otomobil sektöründe, mobilya sektöründe ve beyaz eşya sektörlerinde tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik kullanım alanlarının genişlemesi ve kullanıldığı bölgelere uyum sağlaması için birçok çeşitliliğe sahip olmaktadır. Bu çeşitleri sıralamak gerekir ise;

  1. Östenitik Paslanmaz Çelikler

  2. Dublex Paslanmaz Çelikler

  3. Ferritik Paslanmaz Çelikler

  4. Martensitik Paslanmaz Çelikler

  5. Çökelmeyle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler

Östenitik Paslanmaz Çelikler

Paslanmaz çeliklerin dünya üzerinde en çok kullanılan çeşidi olarak bilinmektedir. Östenitik paslanmaz çelikler, içerisinde barındırmış olduğu özel bileşenler ile çok düşük sıcaklıklarda bile yüksek performans sağlama özelliğine sahiptir. Bu paslanmaz çelik çeşidi yapımında özel bileşenleri barındırdığı için korozyona karşı yüksek direnç göstermektedir.

Dublex Paslanmaz Çelikler

Dublex çelikleri, yüksek bir mukavemete sahip olmalarının yanı sıra, bölgesel korozyona karşı yüksek direnç sağlamaktadır.

Ferritik Paslanmaz Çelikler

Ferritik paslanmaz çelikler diğer çeşitlere göre içerisinde alışım elementleri içeren paslanmaz çelik grubudur. Bu ürünlerde korozyon ve pas oluşumuna oldukça dirençli olmaları ile birçok sektörde kullanılmaktadır.

Martensitik Paslanmaz Çelikler

Martensitik çelikler diğer gruplara göre korozyona karşı dirençlere daha düşüktür. Bu paslanmaz çeliklerin çeşidi olan martensitik çelikler daha çok ameliyathane ortamlarında kullanılmaktadır.

Çökelmeyle Sertleştirilmiş Paslanmaz Çelikler

Bu paslanmaz çelik grupları temelde krom ve nikel karışımları içermektedir. Yapısında çeşitli maddeler ve bileşenler barındıran paslanmaz çelik çeşididir.
 

Sosyal Medyada Paylaş: