Paslanmaz Çelik Boru

Paslanmaz Çelik Boru

Paslanmaz Çelik Boru

Paslanmaz Çelik Boru Nedir?

Birçok sektör tarafından kullanılan paslanmaz çelik borular dayanıklı olması, korozyona karşı olan yüksek direnci ve kolay bir şekilde bakım yapılabildiğinden tercih edilmektedir. Birçok sektörde karşımıza çıkan paslanmaz çelik borular, parlak bir yüzeyi ile dekoratif bir görünüme sahip olduğu için birçok alanda kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik borular bağlantı ekipmanları ile beraber kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik borular ikiye ayrılmaktadır. Bunlar paslanmaz çelik dikişli ve paslanmaz çelik çekme borulardır. Paslanmaz boruların en ayırt edici özelliklerinden birisi üretim türleridir.

Paslanmaz Çelik Çekme Borular

Genellikle basınç değerlerinin yüksek olduğu çalışma ortamlarında kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik dikişli borulara göre basınca daha dayanıklıdır. Bunun sebebi paslanmaz çelik çekme borularının tek parça olarak dökülmesidir. Çelik çekme boruları ilk olarak sıcak haldeyken çeşitli kalıplara dökülmekte ve yuvarlak form şeklini kazmaktadır. İç çap ölçüsüne getirilmek için bazı malzemelerden yararlanılmaktadır. Bu malzemeler ile çekme borularına yuvarlak form şekli verilmektedir. Bu işlemden sonra paslanmaz çelik boru soğutulmaya bırakılır. Boru soğuduktan sonra silindir makinalarının çelik boruların üzerinde bırakmış olduğu lekeler temizlenmesi için asitlenmektedir. Asitleme işleminden sonra borular temizlenir ve kullanıma hazır bir hale getirilir.

Paslanmaz Çelik Dikişli Borular

Paslanmaz çelik dikişli borular, çekme borularına göre basınç dayanımları daha düşüktür. Basınç değerlerinin düşük olmasının nedeni üretiminde kaynak kullanılmasıdır. Dekoratif olarak kullanılan paslanmaz çelik boruların tamamı dikişli borulardır. Dikişli boruların kullanım amacı daha çok düşük basınçlı hatlarda ve dekoratifler amaçlarla kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik boru saclarının kesimi ile başlayan işlem, kesilen bantlar ile tekerlek şeklindeki kalıpların arasından geçerek şekil kazanmaya başlamaktadır. Şekil kazanan çelik borular bir makine yardımı ile kaynak yapılarak boru şeklini almaktadır. Kaynak ile boru şeklini aldıktan sonra tavlanmak için tavlama makinalarına girmektedir. Tavlama yapılmanın amacı paslanmaz boruların daha kolay bir şekilde işlenmesi ve esnemelere karşı olan dayanımlarını yüksek derecelere getirilmektedir. Bu işlemlerden sonra paslanmaz çelik borular istenilen boyutlarda ve ölçülerde kesilip temizlenmeye gönderilmektedir. Kaynak işleminin ardında çelik borularının üzerinde oluşan çapağı gidermek için zımpara taşı ile zımparalanarak kullanıma hazır bir hale getirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş: