Paslanmaz Çelik Boru Özellikleri

Paslanmaz Çelik Boru Özellikleri

Paslanmaz Çelik Boru Özellikleri

Bu ürün ticari olarak paslanmaz boru şu şekilde imal edilmektedir. Bizlere oldukça yararları olan bu borular dikiş ve dikişsiz olarak iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Dikişli boruları HG ve TIG kaynaklı ürünler olarak iki şekilde üretilip kullanıcılara sunulmaktadır. Dikişli borular daha çok dekor amaçlı kullanılırken dikişsiz boruları ise yüksek basınçla proseslerde kullanılmaktadır.

Dikişli ve Dikişsiz Paslanmaz Boru

Oldukça sağlam bir yapıya sahip olan paslanmaz çelik boru aynı zamanda kendi için de de dikişli ve dikişsiz olarak ayrılmaktadır. Dikişli dikişsiz olarak üretilen bu ürün kaliteli bir şekilde üretildiğinden dolayı rakiplerine oranla daha çok tercih edilmektedir.

Paslanmaz Boru Nasıl Üretilip Kullanıma Sunulur?

Paslanmaz çelikle üretilen birçok üründen biri olan paslanmaz boru farklı özeliklere sahiptir. Ürünün farklı özelliklere sahip olmasındaki başlıca neden üretim şekli ve kullanım amacıdır. Paslanmaz boru tek parça halinde üretildiği gibi farklı işlemlerin uygulaması sonucunda üretilmektedir. Üretim şekli açısından iki farklı ürün bulunmaktadır. Bunlar yukarıda da belirtiğimiz gibi dikişli ve dikişsizdir. Bunların neler olduğunu aşağıdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Dikişsiz Paslanmaz Boru

Çekme paslanmaz çelik boru olarak bilinen dikişsiz borular tek bir parça halinde üretilen borulardan biridir. Çekme boru adı da verilen bu ürün son derce dayanıklıdır. Oldukça dayanıklı olmasından dolayı bu ürün özelikle ağır ve sanayide sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanlarda dayanıklılığı sayesinde beklentileri rahatlıkla karşılayan dikişsiz paslanmaz boruları farklı metal türlerinin ihtiyacına göre de kullanılmaktadır.

Dikişli Paslanmaz Boru

Kaynaklı boru olarak da bilinen bu ürünler dikişsiz olanlarla göre daha da dayanıksızdır. Bunun sebebi dikişli kaynaklı olmalarındandır. Söz konusu bu ürünler öncelikle düz bir levha şeklinde üretilmektedir ve daha sonra boru şekline getirilmektedir. Boru şekline verilmesi için de kaynaklar kullanılmaktadır.

Üretiminde kullanılan malzemeye göre farklı dayanıklılıklar gösteren dikişli boruların farklı reaksiyon göstermesindeki başlıca sebep olarak malzemede TIG olup olmaması durumu gösterilebilir. TIG olan ürünlerde dayanıklılık daha fazla olacaktır. Buna göre dikişsiz ürünlerdeki TIG miktarı dikişli olanlara oranla daha fazla olduğu söylenebilir.

TIG kaynağının dayanıklı olmasının yanı sıra yapılan işlemi de uzatmaktadır. Bunun sebebi kaynağın atmosferde bulunan azot gibi bazı gazlardan etkilemesi gösterilebilir. Aynı zamanda bu durum atmosfere büyük oranda zarar vermektedir. Bunun içinde ortamda bulunan gazlar farklı yöntemlerle tahliye edilip gereken işlemler yapılmaktadır. Bu şekilde paslanmaz borular, orta segment dayanıklılık seviyesinde olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş: