Paslanmaz Çelik Boru Nedir?

Paslanmaz Çelik Boru Nedir?

Paslanmaz Çelik Boru Nedir?

Günümüzde birçok kullanım alanına sahip olan paslanmaz çelik borular paslanmaz ve korozyona dayanıklı olma özelliği ile birçok işletme tarafından kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Paslanmaz çelik borular korozyona dayanıklı olduğundan paslanma gibi sorunların önüne geçmektedir. Paslanmaz çelik borular paslanmaya karşı direnç sağlamalarının yanı sıra kolay bir şekilde temizlenebilir özelliğine sahip olması ile birçok kullanıcı tarafından memnuniyetle kullanılmaktadır.

Paslanmaz Çelik Borular

Paslanmaz çelik borular güzel bir görünümün yanı sıra üzerinde dekoratif desenleri ile kullanıcılarına çeşitli ortamlarda kullanma olanağı sunmaktadır. Paslanmaz çelik borularının özelliklerine göre kullanım alanları vardır. Paslanmaz çelik borular dayanıklı olmasına rağmen satın alınırken ürünün bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Günümüzde daha çok inşaat sektöründe kullanılan paslanmaz çelik borular bina ve evlerin daha sağlam ve dekoratif özelliklere sahip olmasını sağlamaktadır. Paslanmaz çelik borular özelliklerine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; paslanmaz çelik dikişli borular ve paslanmaz çelik çekme borularıdır.

Paslanmaz Çelik Dikişli Borular

Paslanmaz çelik dikişli borular diğer bir ürün olan paslanmaz çekme borularına kıyasla basınç değerleri daha düşüktür. Paslanmaz çelik dikişli borularının basınca karşı düşük olmasının en büyük nedeni üretiminde kaynak kullanılmasıdır. Üretiminde kullanılan kaynak işlevi ile boruların basınç değeri düşmektedir. Paslanmaz çelik dikişli borularının tercih edilme sebebi dekoratif bir görünüme sahip olmasıdır. Çalışma ortamlarında kullanılan tüm paslanmaz çelik borular dikişlidir. Bu nedenle paslanmaz çelik dikişli borularının en çok tercih edilme nedenlerinin başında düşük basınçlı hatlarda ve dekoratif özelliği ile birçok kullanım alanına sahip olmasıdır.

Paslanmaz Çelik Çekme Borular

Paslanmaz çelik çekme boruları, çelik dikişli borulara göre basınç değerleri daha yüksektir. Bu da paslanmaz çelik çekme borularının yüksek basınçlı çalışma ortamlarında tercih edilmesini sağlamaktadır. Paslanmaz çelik çekme borularının basınç değerlerinin yüksek olmasının sebebi tek parça halinde dökülmesidir. Paslanmaz çelik çekme borularının oluşması ilk olarak eritilen çeliklerin yuvarlak form şeklindeki kalıplara dökülmesi ile başlamaktadır. Yuvarlak silindir şeklindeki kalıplar ile yuvarlak ve silindirik bir form alan borular diğer bir aşama olan asitlenmeye gönderilir. Borularının asitlenme nedeni çelik borularının temizlenmesini sağlamaktır.

Sosyal Medyada Paylaş: