Paslanmaz Çeliğin Tarihi

Paslanmaz Çeliğin Tarihi

Paslanmaz Çeliğin Tarihi

Paslanmaz çelik ürünün tarihi sürekli olarak merak edilen bir konu olmuştur. İlk olarak 1800 yıllarda üretimi gerçekleşen bu ürün bilim adamlarının araştırmaları vasıtasıyla yapılmıştır. Bu bilim adamlarına örnek olarak Storrad, Farraday ve Pierre Berther gösterilebilir. Bu kişiler demir ve krom alaşımlarının asite karşı dayanıklı bir yapıda olduğunu fark etmişlerdir.  Fakat çeliğin yapısında bulunan krom değerinin düşük olması paslanmaya karşı istenilen direnci gösterememiştir. Bu yüzden malzemelerde o yıllar sürekli olarak sorunlar yaşanmış aynı zamanda paslanmalar meydana gelmiştir.

Sürekli bu sorunun üzerine giden bilim insanları en sonunda paslanmaz özelliğini demire kazandırıp 1872 yılında patent almayı başarabilmişlerdir. Bu başarının kazanılmasında büyük rolü üstlenen İngiliz bilim adamlarından M.Wwoods ve J. Clark paslanmaz özelliğini çeliğe kazandıran bilim adamlarıdır. Fakat kazanılan paslanmaz özelliği etkisini sadece asit ve yağmur sularında göstermekteydi.

Çeliğin tam paslanmaması üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu çalışmaları Fransız bilim adamı Burslein gerçekleştirmiştir. Karbon ve krom üzerine araştırmalar gerçekleştiren bu bilim adamı uzun yıllar süren testler ve araştırmalar sonucunda çelik için krom ve karbonun önemli olduğunun sonucuna varmıştır. Bunun üzerine yoğunlaşan bilim adamı çeliğin paslanmaması için çeliğin yapısında en fazla 0.15 karbon olması gerektiğinin sonucuna varmıştır. Bu veriler günümüzde halen temel alınmaktadır.

İlerleyen dönemlerde bu durum birçok bilim adamının ilgi odağı olmuştur. Farklı farklı yapıların denenmesi sonucunda 19. yüzyılın sonlarında karbonsuz paslanmaz çelik üretilmiştir. Bunu gerçekleştiren bilim adamının ismi Hans Goldscmidt’dir. Bu bilim adamı bu konu üzerine ciddi araştırmalar gerçekleştirmiştir. Ayrıca üretilen bu çelik paslanamaya ve korozyona karşı da oldukça etkilidir.

Paslanmaz çelik üzerine çalışmalar ve araştırmalar 20.yüzyılda da devam etmiştir. Bu yıllarda Harry Beraley asite karşı dirençli bir paslanmaz çelik üretmeyi başarmıştır. Bu yıllara yakın dünya savaşının çıkması çeliğin gelişimini durdursa da savaştan sonra 1960’lı yılların sorunlarında çift fazlı çelik üretilmiştir. Aynı şekilde çeliğin geliştirilmesi günümüzde halen devam etmektedir.  

 

Sosyal Medyada Paylaş: